Mesiac do svadby - čo prioritizovať a ako si zachovať chladnú hlavu

Je fascinujúce ako rýchlo začne ubiehať čas keď sa blíži tvoja svadba však. Keď sa zasnúbite, tak sa tvoja svadba zdá byť tak strašne ďaleko. Máš pocit, že máš na všetko hrozne veľa času. Čím je však tvoj dátum svadby bližšie čas ti ubieha akosi rýchlejšie a začínaš byť čoraz nervóznejšia. Ruku hore, ak si na tom podobne…


Prečo to vlastne my baby svadbu tak prežívame, čím je bližšie, tak z nej máme väčší stres? Veď predsa mesiac pred svadbou by si mala byť vlastne už úplne v pohode. Všetky veľké svadobné rozhodnutia si predsa už urobila. Miesto na svadbu máš zajednané, svadobných profesionálov akými sú svadobný fotograf, svadobný kameraman alebo moderátor či starejší si už predsa zazmluvnila. Svadobné menu máš už určite odsúhlasené. 

Ak by si v tomto momente už nič nerobila a len vyložila nohy, tak by malo byť všetko na tvojej svadbe v pohode, nemyslíš si? Svadobní hostia vedia kam majú prísť, hladní nebudú o zábavu sa postarajú svadobní profesionáli. Ak je tvoja svadba o mesiac, tak sa na to pozri presne takto a “no stress”! Teraz by to už malo byť predsa len o detailoch, maličkostiach a v prvom rade zábave však. Zažívaš predsa posledný mesiac za slobodna, tak si to uži!

Poďme si preto v dnešnom článku povedať niečo viac o tom čo prioritizovať a ako si zachovať pred svadbou chladnú hlavu a nemať stres.

Mať plán alebo checklist toho na čo by si sa mala sústrediť mesiac pred svadbou, ti určite pomôže lepšie zvládnuť stres pred svadbou. Tento checklist som pre teba pripravila a nachádza sa na webe svadbujeme.com ak máš záujem si ho pozrieť, tu je link, páči sa ti. A teraz už si konečne poďme povedať niečo viac a konkrétnejšie, čo sú tie činnosti alebo aktivity, ktoré by si mala mesiac pred svadbou prioritizovať.
jonathan-fors-oi3WhIUhbe4-unsplashjpg

Finálny zoznam svadobných hostí

Mesiac pred svadbou by si už mala mať definitívne zozbieraný finálny zoznam svadobných hostí respektíve mať od svadobných hostí potvrdenú ich účasť. To môže byť skutočne frustrujúce ak sa niekto z tvojej rodiny alebo priateľov skutočne nevie “vymačknuť” a dať ti vedieť či príde alebo nepríde na vašu svadbu.

Takí sú ľudia, nepozastavuj sa nad tým. Sú proste také typy ľudí, ktorí na to kašlú bez ohľadu na to, koľko do toho ty dáš námahy. Komunikuj im to preto veľmi jasne a zrozumiteľne. Ak sa necítiš v tejto pozícii komfortne vždy môžeš zvaliť vinu na svadobnú reštauráciu či svadobný hotel alebo miesto na ktorom sa bude konať vaša svadba. Oni totiž potrebujú vedieť finálne počty hostí, kvôli tomu, aby vedeli koľko porcií svadobného menu potrebujú pripraviť. A ani to nie je lož, pretože je to skutočne tak.

Svadobný zasadací poriadok

Keď si sa dopracovala k zoznamu svadobných hostí, čo je tvoja hlavná úloha mesiac pred svadbou, tak sa zameraj na prípravu zasadacieho poriadku.

Príprava svadobného zasadacieho poriadku môže byť skutočným orieškom. Potrebuješ totiž vedieť akej formy sú svadobné stoly a koľkých svadobných hostí vieš komfortne za svadobný stôl usadiť. Následne vydeľ počet svadobných hostí počtom svadobných stolov a “voila”. Máš počet svadobných stolov od ktorého sa budeš odrážať keď budeš hostí usádzať zatiaľ iba na kus papiera. 

Ten rozhodne vytiahni, prípadne využi nejakú virtuálnu podobizeň zasadacieho poriadku. Usádzaj hostí rozumne, tým myslím snaž sa spolu posadiť ľudí, ktorí sa poznajú, či už z rodiny alebo práce. Ak sa svadobčania, posadení za jedným stolom, náhodou nepoznajú, tak ich skús usádzať aspoň približne podľa veku. Rovesníci si totiž jednoduchšie nájdu spoločnú reč. Ak sú v rodine alebo medzi priateľmi nejaké trenice, tak si dvakrát rozmysli, či títo problematickí svadobčania sedia dostatočne ďaleko od seba.

Nakoniec nezabudni dať zasadací poriadok vytlačiť na dekoratívny papier, prípadne ak sa bude svadobný zasadací poriadok napríklad vyrezávať do drevenej dosky, tak mysli na to, že by si mala mať zasadací poriadok v jeho finálnej verzii pripravený možno aj o trošku skôr ako mesiac pred svadbou, aby si zohľadnila dodacie lehoty.

Čo sa týka zasadacieho poriadku, tak tejto téme by som chcela do budúcna venovať vlastný článok a epizódu svadobného podcastu Svadbujeme. Je to totiž téma veľmi široká nad ktorou si nevesty skutočne lámu hlavu. Daj mi vedieť na mail martina@svadbujeme.com  či by ťa niečo také zaujímalo respektíve či mám tému spracovať.  

Keď už máš zasadací poriadok hotový a vieš špecifikovať počet stolov, tak ti odporúčam ešte aspoň jeden krát ideálne pár dní pred svadbou navštíviť miesto konania svadby a vizualizovať si celý tento priestor vrátane rozostavenia stolov, svadobných dekorácií, svetiel, fotosteny či knihy hostí. Fyzicky si prejdi priestor a zamysli sa nad tým či niekde niečo nezavadzia, či majú svadobčania dostatočný priestor na pohodlné sedenie alebo či nezavadia o nejakú z dekorácií pri tancovaní.

Premysli si tiež akým spôsobom naaranžovať darčeky pre svadobných hostí či svadobnú knihu hostí. So svadobnými dodávateľmi kvetov, dekorácií či dokonca prenajímateľmi svadobného inventára si na základe finálneho počtu hostí upresni presné počty darčekov pre svadobných hostí, kvetov, dekorácií či inventáru.

inja-pavlic-hKTA5wkhFUs-unsplashjpg

Podrobný harmonogram svadobného dňa

Keď si spravila takúto inšpekciu svadobného miesta, prichádza na rad veľmi podrobný harmonogram svadobného dňa

Čo je však skutočne dôležité sa ti pokúsim aspoň zhrnúť. Finálny harmonogram svadobného dňa by mal obsahovať chronologicky zoradené a časovo ohraničené udalosti od príprav až po voľnú zábavu.Takýto harmonogram totiž veľmi dobre poslúži nielen tebe ale aj svadobnej koordinátorke, hotelu, reštaurácii, svadobnej obsluhe, svadobnému DJ-ovi. Teda vlastne všetkým svadobným profesionálom.

Všetci budú na základe svadobného harmonogramu vedieť čo sa bude diať a nič tým pádom nezmeškajú. Rozhodne odporúčam si s nimi tento harmonogram svadobného dňa počas svadobného týždňa s nimi aspoň 1x prejsť a ubezpečiť sa, že všetkému rozumejú a vedia čo majú robiť. Osobitú pozornosť venuj svadobnej koordinátorke alebo osobám z rodiny, ktorým si zverila vyplatenie svadobných profesionálov po svadbe, ak to ty nechceš riešiť. Peniaze určené pre svadobného moderátora či DJ-ja vlož do obálok, ktoré zrozumiteľne označ. Potom už ich stačí len zveriť zodpovednej osobe.

Ako bonusový tip ti poradím pripraviť personalizovaný harmonogram svadobného dňa pre určité skupiny ľudí, ktorí budú na vašej svadbe zohrávať nejakú úlohu (majú napríklad príhovor, budú aktívne participovať na odobierke, alebo sa zapoja do čepčenia). Týmito osobitými skupinami ľudí sú napríklad tvoji rodičia, družičky či svedkovia.

Ako extra bonusový tip ti poradím pripraviť krátky textík s obrázkami vo worde či pdf, na formáte ani tak veľmi nezáleží ide skôr o obsah. Mal by to byť kratučký dokument s najzákladnejšími informáciami pre svadobných hostí, ktoré sa do svadobnej pozvánky nezmestili, ohľadom ich príchodu, odobierky, ubytovania sa na hotel či ich logistiky.

Do dokumentu kľudne prilož fotografie a obrázky. Môžeš sa s nim skutočne vyhrať. Tento dokument ti ušetrí veľmi veľa času! Obsahuje totiž odpovede na otázky na ktoré sa budú dokola pýtať všetci svadobčania. Tak prečo ich nepredbehnúť a odpovedať im na všetky ich otázky takouto formou? Poslúžiť môže aj šikovne spravený personalizovaný svadobný web, ale to na Slovensku ešte nie je až také populárne alebo napríklad udalosť na FB. Hocijaký spôsob, ktorý si zvolíš je veľmi dobrý ko ho dokážeš distribuovať medzi všetkých svadobčanov.

Logistika na svadbe

Medzi posledné detaily na ktoré sa určite zameraj patrí preverenie detailov ohľadom logistiky svadobných profesionálov ale aj svadobného auta či svadobného autobusu. Uisti sa, že všetci vedia kedy a kam sa dostavia, ale aj to, kde budú parkovať.

Okrem transportu, nezabúdaj na jedlo! Na jedlo pred svadobným dňom, počas svadobného dňa ale aj na raňajky po svadbe sa často krát zabúda. Pritom je to také dôležité! Nie je nič horšie ako piť na hladný žalúdok a nebudeme si štekliť ušká, ale na svadbe sa proste pije.

Keď si uvedomíš koľko hodín prejde od ranných príprav do času vašej svadobnej hodiny, určite nezabúdaj na občerstvenie a to aj pre mužské osadenstvo. Nechceš preda mať pred oltárom opitého ženícha. Postaraj sa preto aby ste sa dobre naraňajkovali a mali niečo pod zub aj pri prípravách či po nich. Logistiku jedla zver niekomu skutočne zodpovednému.

Rozlúčka so slobodou a relax pred svadbou

Mesiac pred svadbou je ideálne obdobie na to sa dobre odreagovať. Čo tomu môže pomôcť najviac? No samozrejme rozlúčka so slobodou. Myšlienky na svadbu na chvíľu totiž odsunú myšlienky na inú party! Spraviť si rozlúčku so slobodu určite odporúčam. Skvele totiž odbúra stres. Kľudne si ju zorganizuj sama ak chceš, ale neboj sa ju zveriť do rúk dobre kamoške.

Rozlúčku však určite neodporúčam robiť počas samotného svadobného týždňa, ak sa totiž chystáte žúrovať do rána, tak sa tá únava u teba určite prejaví. Rozlúčku preto radšej sprav skôr, aby si mala dostatok času zregenerovať. Nerob to ako v každom romantickom filme, prosím ťa :)

S blížiacim sa svadobným dňom už, prosím, hlavne nevymýšľaj. Skús hlavne veľa relaxovať a oddychovať, aby si si svoj svadobný deň skutočne užila, dopraj si menej invazívne kozmetické a wellness procedúry ako manikúra, pedikúra, peeling či masáže. Na nejaké veľké kozmetické experimenty alebo zmeny teraz už priestor nie je a na tvojom mieste by som ich ani neriskovala, lebo mám pocit, že je to niekedy ako zákon schválnosti a procedúra sa nepodarí.
maria-thalassinou-pMlKjFL1Iis-unsplashjpg

Svadobné šaty a svadobné doplnky

Radšej si niekoľkokrát obleč svoje vyzdvihnuté svadobné šaty a užívaj si to. Svadobné šaty si niekoľkokrát obleč vrátane všetkých svadobných doplnkov a nacvič si v nich bežné pohyby ako sú napríklad chôdza, sadanie a vstávanie ale kľudne aj svadobný tanec.

Jedine tak zistíš, či sa v nich cítiš pohodlne, či ti niekde niečo netrčí alebo nevylieza. Odporúčam tiež poprosiť svadobnú mamu, sestru alebo družičku aby ti pomohla so šnurovaním svadobných šiat, odopínaním svadobného závoja alebo fixovaním svadobnej vlečky. Ak by totiž niečo nebolo zafixované tak ako má byť, tak máš ešte priestor na to to opraviť.

Osobitnú pozornosť venuj svadobným topánkam, ktoré si určite rozchoď. Prechádzaj sa v nich koľko sa ti dá, aby trošku zmäkli a prispôsobili sa tvojej nohe. Nie je nič horšie ako otlaky, keď chceš tancovať.

Svadobné sľuby

Keď už zostáva do tvojej svadby pár dní či hodín a ty si to už konečne začínaš uvedomovať, že tikajú tvoje posledné hodiny za slobodna a blíži sa nová etapa tvojho života, tak by som zvážila napísanie svadobných sľubov alebo listov jeden druhému.

Toto obdobie v živote ženy je skutočne niečo výnimočné a zároveň také emotívne a myslím si, že to čo momentálne prežívaš dokážeš práve v tomto období zachytiť úplne najviac autenticky. Ostaň preto nejaký čas sama so sebou a nechaj voľnosť tvojim myšlienkam. Napíš sľub alebo list tvojmu snúbencovi. To, či si ich prečítate pred svadbou, priamo na svadbe pred očami svadobných hostí alebo kľudne o niekoľko rokov neskôr je len na vás. Je to však také krásne.

Takto sladko a pozitívne by som chcela ukončiť tento článok. Mesiac pred svadbou vôbec nemusí byť stresujúcim obdobím, stačí sa zamerať skutočne len na to prioritné a všetko ostatné pustiť z hlavy. Vymenovala som niekoľko vecí, ktoré ja osobne považujem za prioritné, tak ich rozhodne vnímaj iba ako odporúčania. Ak je medzi tvojimi prioritami niečo iné, tak je to úplne v poriadku. Hlavne, aby tých priorít nebolo priveľa. V tomto období treba hlavne veľa relaxovať a nevzrušovať sa nad tým čo nemôžeš ovplyvniť.

Som veľmi rada, ak sa ti tento článok pačil. Ak vieš o nejakej neveste, ktorá má za mesiac svadbu, tak jej tento článok nevahaj prezdieľať, nakoľko by sa jej mohli tieto informácie hodiť. Tak ahoj a  good luck s vašou svadbou!