Tradičné svadobné hry, ktorými nemôžeš nič pokaziť

Ahoj, nevesta! Pre veľký úspech témy, v ktorej som sa venovala originálnym svadobným hrám, som sa rozhodla, že v tomto novom článku sa svadobným hrám povenujem opäť. Je to totiž téma, ktorá teba a ďalšie nevestičky očividne zaujíma a úprimne, ani sa tomu nečudujem, pretože nachádzame sa v svadobnej sezóne. Mnohé z vás hľadajú inšpiráciu ako ozvláštniť svoju svadbu a ako interaktívne zapojiť svadobných hostí do diania a preto, milá nevesta, ma nesmierne teší, že sa ti téma o originálnych svadobných hrách páčila a že si taká, ktorá sa nebojí experimentovať. Nebojí sa do svojho svadobného programu doplniť aj hry, ktoré na Slovensku nie sú úplne typické, ktoré máme možnosť vidieť skôr na zahraničných svadbách. Takže gratulujem, si fakt perfektná a spolu sme o niečo bližšie k moderným svadbám na Slovensku.

Ale tým nechcem povedať, že na tradičných veciach je niečo zlé, vôbec to tak nie je. A práve preto si myslím, že aj tradičné hry majú na Slovensku stále svoje miesto. V tomto blogu som sa chcela povenovať hlavne tým tradičným svadobným hrám. Takým, ktoré môžeme na svadbách vídať pomerne často a nemôžeš nimi skutočne nič pokaziť, pretože tieto hry majú veľmi veľkú obľubu medzi svadobnými hosťami aj medzi mladými manželskými pármi, a preto sa na svadba hrajú veľmi často. Máš možnosť ich vidieť skoro na každej, ak nie, tak na každej druhej svadbe.

Zároveň skúsim ti trochu poradiť, že ako možno tieto svadobné hry ozvláštniť alebo priniesť do nich niečo špecifické, čo svadobní hostia ešte nevideli. Takže keď sa tešíš na dnešnú tému, tak rozhodne čítaj ďalej!

Svadobný kvíz

Začnem asi tou najtypickejšou svadobnou hrou. Ja osobne som ju na svadbách videla úplne najčastejšie a je ňou teda svadobný kvíz. Svadobný kvíz alebo pod iným názvom túto hru možno poznáš ako topánkový kvíz alebo topánková hra je veľmi jednoduchá hra, ktorá dokáže skvelo zabaviť svadobných hostí, ale aj mladomanželský pár. Táto hra veľmi dobre ukáže, ako sa mladomanželia poznajú alebo respektíve svadobní hostia sa dozvedia viac o povahe mladomanželov, pretože táto hra veľmi pekne prezradí, akú rolu kto bude v rámci vášho manželstva zastávať.

Pravidlá tejto hry sú mimoriadne jednoduché: svadobný moderátor, starejší alebo nejaká poverená osoba na svadbe poprosí mladomanželov, aby si sadli oproti sebe chrbtami tak, aby sa navzájom nevideli a vymenia si po topánke. Nevesta dá ženíchovi svoju črievičku a ženích dá neveste svoju topánku, takže v rukách, sediac chrbtom k sebe, majú každý po 1 črievičke a po 1 panskej topánke. Následne svadobný moderátor alebo starejší dáva mladomanželom naozaj zaujímavé otázky. Mali by to byť otázky, na ktoré môže odpovedať iba nevesta alebo len ženích alebo aj obidvaja. Napríklad, keď nevesta je presvedčená, že ona lepšie pečie a padne takáto otázka, na ktorú ona teda bude chce odpovedať, tak ona zdvihne svoju črievičku nad hlavu. Ak starejší dá otázku, že kto lepšie šoféruje, a ženích je presvedčený, že v tomto vyniká viac ako jeho nevesta a chce vyjadriť svoj názor, tak zdvihne vlastne svoju topánku nad hlavu. Tieto otázky môžu byť veľmi na telo a môžu byť veľmi vtipne. Samozrejme, nemali by byť ale nejaké urážlivé alebo môžu byť pokojne aj jemne pikantné. Je to v celku sranda sledovať ako mladomanželia odpovedajú. Svadobní hostia naozaj majú šancu sa dozvedieť trošku viac aj z toho vášho partnerského života. V tejto hre by bolo fajn mať pripravených aspoň 10- 20 otázok, aby ten svadobný moderátor alebo starejší vyplnili tých nejakých 15-20 minút. Medzi otázky, ktoré sú skutočne zaujímavé, patria napríklad také, že kto bude deťom vysvetľovať, ako prichádzajú na svet deti, kto bude prebaľovať plienky, kto je lepší šofér, kto komu dal prvú pusu, ale aj tak pikantnejšie ako, napríklad, kto je lepší v posteli, kto lepšie tancuje, kto ich bude hlava rodiny alebo kto bude mať pod kontrolou rodinný rozpočet. To sú naozaj zaujímavé otázky. A zároveň to ako na nich nevesta a ženích reagujú je naozaj smiešne sledovať, takže touto hrou rozhodne nič nepokazíš.

Táto hra je veľmi tradičná a dá sa ozvláštniť niekoľkými spôsobmi. Väčšinou vidíme, že mladomanželia majú v rukách topánky. Ale toto nie všetci svadobný hostia dokonca aj samotné mladomanželské páry veľmi obľubujú, pretože predsa nie to až také hygienické. Keď si uvedomíš, že máš si vyzuť topánku po celodennej svadbe, tak nie je to zrovna najpríjemnejšia vec, takže táto hra bola už častokrát obmenená. Do rúk sa môžu zobrať, napríklad, nejaké ceduľky, na ktorých budú nakreslení nevesta alebo ženích. Takže môžeš si zvoliť, ak sa ti topánky zdajú byť nehygienické, tak to môžeš spraviť takto. Alebo ak to chceš ešte viac ozvláštniť, tak si so ženíchom zoberte do rúk varechy alebo kladivo, skratka, čokoľvek.

Ďalší spôsob ozvláštniť túto hru je spraviť to viac interaktívne. Tým myslím, že otázky nebudú vopred predpripravené a nebude ich klásť svadobný moderátor alebo starejší, ale starejší alebo svadobný moderátor skôr budú chodiť pomedzi svadobných hostí a otázky budú klásť samotní svadobní hostia. Svadobní hostia sa budú pýtať na to, čo ich najviac zaujíma, toto môže byť naozaj skvelým spestrením. Ešte som to na žiadnej svadbe, na ktorej som bola, nevidela, ale verím tomu, že sa to deje, že naozaj takýmto spôsobom zapájame tých svadobných hostí, tak prečo to nevyskúšať? Ak sa bojíš, že dostanete nejakú nepríjemnú otázku, tak ťa úplne chápem, ale pokiaľ poznáš svoju rodinu a svojich svadobných hostí a vieš, že tie otázky budú naozaj hodné a vtipné, tak prečo nie?

marc-a-sporys-NO8Sj4dKE8k-unsplashjpg

Spoznaj svoju nevestu alebo spoznaj svojho ženícha

Už samotný názov tejto hry naznačuje to, že ženích alebo nevesta by mali spoznať svojho partnera podľa hlasu alebo podľa nejakej konkrétnej časti tela (podľa toho, čo si so ženíchom zvolíte, že bude poznávacím znakom).

Pravidlá tejto hry sú skutočne jednoduché: starejší alebo svadobný moderátor uviaže niekomu z vás na hlavu nepriehľadnú šatku. Buď najskôr tebe, nevestička, alebo ženíchovi, to je úplne na vás a teraz vyberie zo svadobného obecenstva zástupcov opačného pohlavia, ktorých pekne zoradí do jednej rady. V prípade, že ide hľadať ženích svoju nevestu, tak môže hľadať, napríklad, podľa rúk alebo vlasov, alebo podľa nôh či chodidiel. V prípade, že budeš hľadať ty ako nevesta, tak sa možno neboj byť trošičku viac odvážnejšia! Kľudne hľadaj svojho ženícha aj podľa hrude alebo, napríklad, bicepsu, ale kľudne aj zadku. Je to naozaj veľmi smiešne, pretože na každej svadbe sú rôzne typy ľudí, rôzne typy postáv. Takže svadobný moderátor by mal vybrať čo najrôznorodejšiu vzorku, aby skutočne tí, ktorí budú postavení v tej rade, boli rôzne. Kľudne neboj sa zapojiť deti, neboj sa zapojiť ľudí opačného pohlavia, lebo to je na tom to smiešne. Predstav si hocijakú nevestu z uviazanou šatkou na očiach, ktorá, napríklad, ohmatáva zadky svadobným hosťom a medzi nimi sú malé, veľké, chudé, tučné. Je to naozaj veľmi, veľmi vtipné :)

Zase na druhej strane môže byť zaujímavé aj to, že keď skutočne chceš to tomu ženíchovi sťažiť alebo on tebe, tak vyberiete práve naopak veľmi podobné typy ľudí. Takže toto je veľmi zábavná hra. Pre ňu je vhodné asi trochu mladšie publikum, pre starších ľudí to nemusí byť úplne také príjemné. Niektorí to považujú za nejaké ohmatávanie. Takže treba veľmi, veľmi rozumne zvážiť to, koho do tej hry vôbec zapojiť. Takže pravidlá tejto hry sú veľmi jednoduché a skutočne je veľmi zábavná.

Túto hru sa dá tiež ozvláštniť a použiť takú jej špecifickú variáciu, ktorú som tiež na slovenských svadbách nevidela veľmi často. A to je hľadanie podľa hlasu. Ale aby to nebolo také jednoduché ako to znie, tak sa vybrané páry nebudú hľadať podľa hovoreného slova, pretože to je veľmi jednoduché rozpoznať svojho partnera alebo partnerku, ale budú sa hľadať podľa špecifických zvukov. Špecifickými myslím, napríklad, zvieracie zvuky. Takže, budete so ženíchom sedieť oproti sebe chrbtom (ďalšie vybrané páry takisto), respektíve môžete mať kľudne aj zaviazané oči. A ten človek so svadobných hostí, koho sa svadobný moderátor dotkne, povedzme, napríklad, niektorá z dám, ktoré sú prítomné na svadbe, bude musieť napodobniť zvuk, napríklad, kravy a pritom, ako ona bude hovoriť “múúú”, tak by sa mal ozvať ten partner, ktorý si myslí, že to je jeho manželka.

Tieto zvieratkovské variácie sú naozaj veľmi vtipné a podľa týchto špecifických zvukov to nie je až také jednoduché identifikovať toho svojho partnera alebo priateľku. Naša živočíšna ríša je skutočne rozmanitá, takže neboj sa hľadať podľa zvukov, napríklad, kravy, ovce, koňa, býka, leva, no proste čohokoľvek, čo ťa len napadne, bude to skutočne živelné. A ak budeš mať veľmi dobrého starejšieho alebo svadobného moderátora, tak vie veľmi trefne okomentovať tie zvuky, ktoré svadobčania vydávajú. Takže toto ozvláštnenie je veľmi zaujímavé a mimoriadne vtipné, takže to stojí za vyskúšanie.

clem-onojeghuo-Z3oCyZ2nPhc-unsplashjpg

Kočiš alebo kráľovský koč

Tá najznámejšia alebo tá najpopulárnejšia hra, ktorú poznám a ktorú som ja osobne zažila na svadbách, je kočiš alebo kráľovský koč. Ak túto svadobnú hru poznáš, tak veľmi dobre vieš, že potrebuješ na to veľmi veľa stoličiek, alkoholu a taký tucet svadobných hostí.

Pravidlá sú veľmi, veľmi jednoduché: vyberie sa v zásade ľubovoľný počet stoličiek. Je to na vás so ženíchom, koľko ich chcete mať, Stoličky postavíte do formy koča. Predstav si taký zapriahnutý kráľovský koč ktorý má kolesá, kočiša, kráľa a kráľovnú, vezúcich sa v koči. Kráľ a kráľovná na svadbe sú teda väčšinou nevesta a ženích. Potom ostatné častí koča vlastne doplníte o svadobných hostí, ktorí budú tvoriť zvyšok tohto koča. Takže vyberiete ľubovoľný počet stoličiek, ktoré bude treba rozostaviť do takej formy, aby pripomínal vlastne koč. Budete okrem toho potrebovať aj slečny asistentky alebo chalanov asistentov, ktorí budú mať na starosti rozlievanie alkoholu. Takže tých vybraných asistentov vyzbrojte fľašou slivovice, borovičky, vodky, proste čohokoľvek tvrdého a dajte im do rúk aj, napríklad, jednorazové poldecáky alebo nejaké poldecáky, aby ich mali po ruke.

Táto hrá je o niečo zložitejšia a trvá svadobnému moderátorovi alebo starejšiemu trošku dlhšie. Hlavne kým vysvetlí pravidlá, lebo nie je to také jednoduché. Ale vo finále je to veľmi jednoduché a myslím si, že všetci hostia to pochopia veľmi rýchlo. Svadobný moderátor bude totižto čítať príbeh ktorý sa veľmi výrazne podobá na rozprávku. Tento príbeh je k dispozícii na www.svadbujeme.com, kde si ho môžeš pozrieť.

Takže hra sa začína tak, že svadobný moderátor vysvetlí pravidlá. Pravidla sa budú aplikovať rovno počas toho, ako bude svadobný moderátor čítať rozprávku. Takže akonáhle niekto zo svadobných hostí započuje svoju rolu, rolou sa myslí, napríklad, že je teda kôň alebo je v rámci toho koča kolesom alebo je kráľom alebo kráľovnou, tak má za úlohu rýchlo vstať a posadiť sa. Znie to pomerne jednoducho, nie? Sedieť na stoličkách a počúvať príbeh, ktorý vám číta svadobný moderátor. Akonáhle počujete svoju rolu, tak sa postavíte a hneď sa aj posadíte. Svadobní hostia a asistenti by to mali veľmi pozorne sledovať, že či sa svadobčania, ktorí sú zapojení do hry, stihnú postaviť a posadiť, budú mať na to totiž určitý vymedzený počet sekúnd. Takých 5 sekúnd je možno až príliš. Takže ak to nestihne alebo na svoju rolu zabudne, tak prichádzajú na rad asisteni s poldecákmi, ktorí, samozrejme, tomuto svadobčanovi veľmi štedro nalejú, a ten sa musí postaviť a vypiť tento poldecák pred zrakmi všetkých svadobných hostí.

Táto hra je určitá pre plnoletých, nie je vhodné do nej zapájať detí, takže vyberte skutočne ľudí, ktorí môžu užívať alkohol, teda nie sú deťmi alebo nie sú, napríklad, vodičmi na daný večer. Túto hru môžete ozvláštniť takým spôsobom, že ju dokážete dokonale personalizovať na svadobných hostí alebo aj na teba, nevestička, a na tvojho ženícha. Nech svadobný moderátor skutočne pomenúva situácie, ktoré ty so ženíchom ste mohli alebo ešte len budete môcť zažiť v reálnom živote. Nemusí to byť vôbec ani koč, môže to byť auto, pokojne.

Počas tejto hry je tá možnosť naplno prejaviť svoju kreativitu, takže podľa mňa je to vynikajúca tradičná hra. Ja som sa pri nej vždy tak veľmi nasmiala. Nemalo by byť ale tvojim cieľom niekoho veľmi rýchlo opiť (to sa mimochodom dá urobiť veľmi rýchlo). Takže možno skús zvoliť nejakú ľahšiu verziu alkoholu, aby naozaj tým hosťom potom nebolo zle. Ešte by som ťa upozornila na to, že na túto hru si vymedzte rozhodne viac času. Lebo ono to trošku trvá, kým nachystáte tie stoličky, kým vlastne sa vysvetlia tie pravidlá, aj ten príbeh je pomerne dlhý, čiže na túto svadobnú hru si rozhodne vymedzte trošku viac času.

wedding-gf71821cc4_1920jpg

Takže toto je všetko odo mňa na dnes. Zhrnula som pre teba tri tradičné svadobné hry. Podľa môjho názoru sú to také tradičné svadobné hry, s ktorými sa stretávame veľmi často a ak si tá nevesta, ktorá sa nebojí experimentovať a chcela by si vyskúšať skôr tie netradičnejšie hry, tak šup šup na článok, v ktorom som sa venovala originálnym svadobným hrám. Ak sa ti tento článok páčil, tak určite ho zdieľaj s nevestami, ktoré riešia problematiku svadobného programu a svadobných hier práve teraz. A ak máš na túto tému nejaký svoj názor alebo poznáš nejaké ďalšie dobré svadobné tradičné hry, tak neváhaj mi napísať na mail martina@svadbujeme.com, budem sa tešiť.  Ďakujem, že si to dočítala až do konca a ahoj, milá nevesta :)